Bir Bakışta İYTE
Rektörün Mesajı
Puan Tabloları
Değişim Programları
Barınma
Ulaşım
Tanıtım Broşürleri
Rektörün Mesajı
Sevgili Öğrenciler, Dünyada yüksek öğretimin kabuk değiştirdiği, yeni stratejilerle yeni hedeflere yönlendiği bir dönemde yüksek öğretiminize başladınız veya başlayacaksınız. Ülkemizin bilim ve teknoloji alanındaki yeri, belki her zamankinden daha çok, sizin çabalarınızla belirlenecektir. Sizler bu ağır sorumluluğu yerine getirirken, bizler de size yardımcı olacağız ve en iyi eğitimi almanız için elimizden geleni yapacağız.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE), eğitim ve araştırmalarını, bilim ve teknoloji alanında en gelişmiş teknik üniversite modellerinden “teknoloji enstitüsü” modeliyle şekillendirmiş; Fen Fakültesi,Mühendislik Fakültesi ve Mimarlık Fakültesinin tüm bölümleri yerine temel bölümlerinde lisans eğitimi verme kararını almıştır. Kuruluşunda aldığı bu kararın doğruluğu yıllar içinde daha iyi anlaşılmış ve İYTE,sadece 20 yaşında olmasına rağmen, verdiği akademik ürünler ve yetiştirdiği mezunlarla ülkemizin en parlak eğitim ve araştırma kurumlarından birisi olarak öne çıkmıştır. Enstitümüz, özellikle malzeme, enerji, çevre, biyo- ve nano-teknoloji gibi stratejik alanlara yönlenmiş eğitim ve araştırmalarıyla, ülkemizin ihtiyaç duyduğu yetkin araştırmacıları yetiştirme misyonunu da yerine getirmektedir.

İlerleyen sayfalarda göreceğiniz gibi, tüm bölüm ve programlarda görev yapan öğretim elemanları, lisans ve lisansüstü derecelerini ülkemiz ve dünyanın saygın üniversitelerinden almışlardır. Seçilen eğitimmodeli ve bu modeli uygulayan akademik kadronun kalitesi, öğrencilerimizin iyi eğitim almalarındaki en önemli etkendir. Öğrencilerimiz bulundukları her kurumda itibar görmekte, çalışkanlıkları ve üretkenlikleriyle kendilerinden sonraki mezunların yolunu açmaktadır. Bu sayede “İYTE mezunu iyidir” algısı da yerleşmiştir. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü iddialı bir üniversite olarak, sadece “çalıştığı işte başarılı mezun yetiştirme”yi değil, “kendi işini yaratan mezun yetiştirme”yi de önemli bir hedef olarak belirlemiştir.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, son derece gelişmiş araştırma merkez/laboratuvar altyapısı ve daha önemlisi, tüm İYTE’li araştırmacı ve öğrenciler için bu altyapıya erişim kolaylığıyla; diploma ile birlikte verdiği Avrupa Birliği Diploma Eki Etiketi ile; Erasmus etkinliklerinde Türkiye’nin en başarılı üniversitelerinden birisi oluşuyla; dinamizmi ve değişime öncülük eden yapısıyla araştırma ve eğitim altyapısının temel taşlarından biri olan kütüphanesiyle; Ege Bölgesinin tek Teknoparkının İYTE Kampüsünde olmasıyla; Teknopark içinde kurulacak İnovasyon Merkezi ile; öğrencilerimizin Teknoparktaki firmalarda staj yapabilmesi, çalışabilmesi ve hatta firma sahibi olabilmesi için yarattığı fırsat ile; TÜBİTAK projelerinden yararlanma oranında Türkiye’nin ilk üç üniversitesinden birisi oluşuyla, bilimsel yayın performansında Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden birisi oluşuyla, lisans öğrencisi/öğretim üyesi sayısında Türkiye lideri oluşuyla, İYTE kampüs alanının, coğrafi konumu ve doğal çevresi ile çeşitli doğa sporları için ideal bir ortam sağlamasıyla; spor salonundaki bireysel ve takım sporları için uygun çalışma ve eğitim alanlarıyla; tenis kortları ve diğer açık hava spor alanlarını da içeren spor kompleksi ve önümüzdeki yıl yapılması planlanan yarı olimpik yüzme havuzuyla; denize komşu kampüse sahip olmasının getirdiği avantajla su altı ve su üstü sporlarına olanak sağlamasıyla; öğrenci topluluklarının sosyal, kültürel ve sportif yaşamı zenginleştiren faaliyetleriyle; öğrencilerimizin her türlü barınma, beslenme, sosyal ihtiyaçlarını karşılayan, mimari tasarım-mekânsal donanım, hizmet kalitesi ve iki kişilik odaları ile Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nün yüksek standartlardaki “örnek yaşam köyü” yapısındaki yurtlarıyla; ve hepsinden önemlisi genç, dinamik, üretken araştırmacıları ve geleceğini şekillendiren öğrencileriyle, yani “insan kaynağı” ile bölgenin Bilim ve Teknolojiye Açılan Kapı’sıdır.

Tüm saydıklarımı yerinde görmeniz için sizleri İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ne bekliyorum.

Sevgilerimle,

Rektör Prof.Dr. Mustafa Güden
Güncel Etkinlikler
2. IWA Su, Atıksu ve Çevre Bölgesel Sempozyumu
22 Mart 2017
Köprü Günleri 2016
21 Ekim 2016
2016-2017 Akademik Yılı Açılış Töreni
20 Ekim 2016
Ürün Güvenliği Haftası
13 Ekim 2016
SATF2016 Konferansı
19 Eylül 2016
Tüm Etkinlikler

Güncel Basın Bültenleri
İYTE’ye İki Ödül Birden
01 Kasım 2016
IZTECH Roboleague’16 sonuçlandı
23 Ekim 2016
İYTE Ders Başı Yaptı
18 Ekim 2016
İYTE “Dünyanın En İyileri” Listesinde
10 Ekim 2016
Oryantasyon Eğitimi Verildi
03 Ekim 2016
Tüm Basın Bültenleri


İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü - Basın ve Halkla İlişkiler Birimi
Rektörlük Binası 35430 Gülbahçe Urla İzmir
Tel:0(232) 750 6023
Faks:0(232) 750 6022
halklailiskiler@iyte.edu.tr