Basın Bülteni
İndir
İYTE Yeni Akademik Yıla Törenle Başladı
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün 2017-2018 akademik yılı açılış töreni yapıldı.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Güden, Rektör Yardımcıları, Dekanlar, akademik ve idari personel ile öğrencilerin katılımıyla İzmir Cumhuriyet Meydanı ve Urla Atatürk Anıtı’na çelenk koymayla başlayan 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Törenleri, İYTE Kampüsünde düzenlenen salon programıyla devam etti.

Prof. Dr. Erdal Saygın Amfisi’nde gerçekleştirilen tören, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Enstitü’nün geçen akademik yılını aktaran kısa film gösteriminin ardından açılış konuşmaları yapıldı. Rektör Prof. Dr. Mustafa Güden, Enstitü’ye birincilikle girme başarısı gösteren Ahmet Yasin Bulut, Öğrenci Konseyi Başkanı Ömer Alptuğ Ardıç’ın konuşmalarının ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Biyotıp ve Genom Enstitü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Öztürk akademik yıl açılışının ilk dersini verdi.Törene Vali Yardımcısı Uğur Kolsuz, Urla Kaymakamı Önder Can, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Urla Başsavcısı Tuncay Çelik, Ege Üniversitesi Rektör V. Beril Dedeoğlu, Katip Çelebi Üniversitesi Rektör V. Prof. Dr. Mehmet Tokaç, İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, KOSGEB İzmir Kuzey Müdürü Levet Arslan, Prof.Dr. Mehmet Öztürk, Rektör Yardımcıları, Genel Sekreter, Daire Başkanları, Vakıf Üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Rektör Güden, İYTE’nin performansı hakkında bilgi verdi. İYTE’nin stratejisini, yakın dönemdeki hedeflerini anlatan Rektör Güden: “Enstitümüz, YÖK tarafından belirlenen kriterlere göre ülkemizdeki 10 araştırma üniversitesinden birisi oldu. Bu ne anlama geliyor? Bundan sonra daha fazla ama belirli alanlarda çalışacağız. 20 tematik alan belirledik. Grupladığımızda bu alanların 15 tanesi biyoteknoloji ve nanoteknoloji alanı. Bu alanlarda öğretim üyesi istihdam etmeye ve bu alanlara ayrı önem vermeye başlayacağız.” dedi.

Rektör Güden : “İYTE Dünya Üniversitesi Olmalıdır ve Olacaktır” Rektör Güden konuşmasında İYTE’nin araştırma üniversitesi öz değerlendirme raporunun ana hatları açıklamalarda bulundu. İYTE’nin bilimsel yayın performansını diğer ülkelerle karşılaştırarak anlatan Rektör Güden “Dünya üniversiteler sıralamasında en ön önde yer almak için hep birlikte çalışmamız gerekiyor. Sizler araştırma üniversitesi misyonuna sahip çıktığınız sürece bu programda başarılı olacağız. İYTE kuruluşundan bu yana Türkiye’de araştırma üniversitesi misyonu yerine getirmiş olup, bu noktadan sonra bu misyonun daha da ileri götürüp bir dünya üniversitesi olmalıdır ve olacaktır.” diye konuştu.

Akademik yıl ilk açılış dersini veren DEÜ Biyotıp ve Genom Enstitü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Öztürk, konuşmasına davet edildiği için teşekkür ederek başladı. İYTE’nin araştırma üniversitesi olarak seçildiği bir dönemde böyle bir davetten onur duyduğunu ifade eden Prof. Dr. Öztürk, “Yaşam Bilimleri ve Yansıltmaları” adlı sunumunda hayat nedir, kanser hastalığının tedavi yöntemlerindeki son gelişmeler, kanser nedir gibi konulara değindi. İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi’nde yürütülen çalışmalardan bahseden Prof. Dr. Öztürk konuşmasını Nazım Hikmet’e ait “Yaşamak ciddi bir iştir” adlı şiiri okuyarak sonlandırdı.

Törende 2016 yılında en çok makale yayınlayan akademisyenlere plaket ve araştırma ödülü verildi. Ödül Alan Akademisyenler ve Makale Sayıları Şu Şekildeydi: Doç. Dr. Hasan Şahin ( 10 makale), Prof. Dr. Tuğrul Senger ( 8 makale), Prof. Dr. Mustafa Demir ( 6 makale), Prof. Dr. Enver Tatlıcıoğlu( 6 makale), Doç. Dr. Mustafa Emrullahoğlu ( 6 makale) Tören, Sound of Paradise & Angels Quartet müzik dinletisiyle sona erdi.

Güncel Etkinlikler
6. Ulusal Açık Erişim Konferansı ve OpenAIRE2020 Çalıştayı
24 Ekim 2017
4. Anadolu Kataliz Okulu
11 Ekim 2017
InnoCampus İYTE Girişim Hızlandırıcı Programı
14 Ağustos 2017
ICTP-ECAR Çalıştayı
17 Temmuz 2017
JAPMED’10
04 Temmuz 2017
Tüm Etkinlikler

Güncel Basın Bültenleri
İYTE Yeni Akademik Yıla Törenle Başladı
23 Ekim 2017
Rektör Güden İYTE’nin Başarısını Basın Toplantısında Anlattı
27 Eylül 2017
İYTE, TÜBİTAK Projeleri Kabul Oranında Türkiye İkincisi
25 Temmuz 2017
Rektörün Listesine Girenler Ödül Aldı
17 Temmuz 2017
400 İYTE'li mezun oldu
17 Temmuz 2017
Tüm Basın Bültenleri
 


İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü - Basın ve Halkla İlişkiler Birimi
Rektörlük Binası 35430 Gülbahçe Urla İzmir
Tel:0(232) 750 6023
Faks:0(232) 750 6022
halklailiskiler@iyte.edu.tr