Etkinlik Detayı
Tarih : 05 Mayıs 2014
Pazartesi
Saat : 15:00
Yer : Kütüphane Gösteri Merkezi
ICTP-ECAR Açılış Konferansı
ICTP-ECAR Açılış Konferansı ile Faaliyetlerine Başlıyor İYTE ve ICTP işbirliği ile kurulmakta olan uluslararası araştırma merkezi ICTP-ECAR, 5-7 Mayıs 2014 tarihleri arasında Kütüphane Gösteri Merkezi’nde gerçekleşecek açılış konferansı ile faaliyetlerine başlıyor. ICTP-ECAR Yönetim Kurulu ve Bilim Kurulu üyelerinin, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda önemli bilim insanının da katılımı ile gerçekleşecek olan konferansta ICTP-ECAR’ın yapısı, işleyişi, Türkiye’ye ve çevre ülkelere kazandıracakları ve çalışma alanları tartışılacak.

Gelecek yıllarda etkinlik sayısını kademeli olarak artıracak olan ICTP-ECAR için hızlı ve etkili bir başlangıç olması planlanan açılış konferansı, merkezin bilim dünyasında tanınırlığının artırılmasında da etkili olacak.

Açılış konferansı, ICTP-ECAR’ın İYTE akademik hayatına kazandıracağı canlılığın güzel bir örneği olacak ve İYTE, üç gün boyunca birçok önemli bilim insanını ve kamu kurumları temsilcilerini ağırlayacak. Faaliyetlerini İYTE yerleşkesi içerisinde gerçekleştirecek olan ICTP-ECAR, İYTE’nin bilimsel etkileşim için hem yerel, hem bölgesel düzeyde bir çekim merkezi olmasına da büyük katkı sağlayacak.

ICTP-ECAR’ın 2014 faaliyetleri, 29 Eylül – 3 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek “Advanced Workshop on Landau-Zener Interferometry and Quantum Control in Condensed Matter” başlıklı bir çalıştayla sürecek.

ICTP-ECAR Kuruluş Süreci İçinde bulunduğumuz 2014 yılında 50. Yaşını kutlamakta olan ICTP (International Centre for Theoretical Physics), İtalya’nın Trieste kentinde 1964 yılında kurulmuş, amacı “yüksek kalitede bilim üretmek ve gelişmekte olan ülkelerde bilimi güçlendirmek” olan, uluslararası nitelikte, saygın bir araştırma ve eğitim kurumudur (www.ictp.it). Yürüttüğü faaliyetlerle, özellikle gelişmekte olan ülkelerin bilim insanlarının eğitimine, etkileşimine ve bilimsel gelişimine katkı sağlamaktadır.

UNESCO’ya bağlı bir Kategori 1 Enstitüsü olan ICTP’nin, uzun yıllardır başarılı bir şekilde sürdürdüğü misyonunu bölgesel ölçekte yeni kurulacak merkezlere de taşıma hedefini 2010-2014 stratejik planına alması ile birlikte bu yönde çalışmalar başlamış ve ilk olarak Brezilya’da kurulan ICTP-SAIFR (www.ictp-saifr.org) 2012 yılında faaliyete geçmiştir.

Ortadoğu, Balkanlar, Orta Asya ve Kafkasya coğrafyasına hitap edecek bir merkezin İYTE yerleşkesi içerisinde kurulması yönünde bir mutabakat zaptının Eylül 2012’de ICTP ve İYTE arasında imzalanması ile birlikte ICTP-ECAR’ın kuruluş süreci başlamıştır.

ICTP-ECAR Hakkında •ICTP-ECAR, gelişmekte olan bölge ülkelerinin ihtiyaçlarını da gözeterek, yüksek nitelikte bilimin üretildiği ve paylaşıldığı uluslararası bir araştırma ve eğitim merkezi olacaktır. Faaliyet alanı, özellikle uygulamaya yönelik, yeni teknolojilerin gelişimine yol açan ve destekleyen kuramsal bilgilerin üretimi ve yayımı olarak planlanmaktadır.

•Merkez faaliyetlerine; temel bilimler, malzeme bilimi, yenilenebilir enerji, hesaplamalı bilimler, yaşam bilimleri ve ilgili konularda, teknolojik uygulamalara yakın duran temel fiziksel bilim alanlarında başlayacak ve ödenek ve ihtiyaçlar doğrultusunda faaliyetlerini diğer sahalara genişletecektir.

•ICTP-ECAR, Doktora ve doktora-üstü düzeylerde eğitim ve araştırma faaliyetlerinde yer alacak, Türkiye ve Avrasya bölgesinde ileri teknolojiler ve en ileri düzeydeki bilimsel gelişmeleri içeren araştırmaları başlatıp destekleyecektir.

•ICTP-ECAR’ın işleyişinde ICTP modeli temel alınacak, aktif ziyaret programlarını da içeren yaz ve kış okulları, kurslar, çalıştaylar ve konferanslar gibi etkinlikler faaliyet alanları içerisinde yer alacaktır.

NOT: ICTP-ECAR hakkında daha fazla bilgi için: http://ictp-ecar.org


Güncel Etkinlikler
6. Ulusal Açık Erişim Konferansı ve OpenAIRE2020 Çalıştayı
24 Ekim 2017
4. Anadolu Kataliz Okulu
11 Ekim 2017
InnoCampus İYTE Girişim Hızlandırıcı Programı
14 Ağustos 2017
ICTP-ECAR Çalıştayı
17 Temmuz 2017
JAPMED’10
04 Temmuz 2017
Tüm Etkinlikler

Güncel Basın Bültenleri
İYTE Yeni Akademik Yıla Törenle Başladı
23 Ekim 2017
Rektör Güden İYTE’nin Başarısını Basın Toplantısında Anlattı
27 Eylül 2017
İYTE, TÜBİTAK Projeleri Kabul Oranında Türkiye İkincisi
25 Temmuz 2017
Rektörün Listesine Girenler Ödül Aldı
17 Temmuz 2017
400 İYTE'li mezun oldu
17 Temmuz 2017
Tüm Basın Bültenleri
 


İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü - Basın ve Halkla İlişkiler Birimi
Rektörlük Binası 35430 Gülbahçe Urla İzmir
Tel:0(232) 750 6023
Faks:0(232) 750 6022
halklailiskiler@iyte.edu.tr